16.10.2021 - Sigorta Acente Rehber Portalı
Sigorta Acenteleri Rehberi

Avukatlardan Hazine Kökenli Tahkim Komisyonu Hakemlerine Uyarı

Avukatlardan Hazine Kökenli Tahkim Komisyonu Hakemlerine Uyarı

Yargılamada vatandaşın hakkını savunan avukatlar Tahkim Komisyonu’nun Hazine kökenli Hakemlerine son dönemlerdeki hatalı kararları sebebiyle ”Hukuk Dersi” verilmesini istediler…

Konu ile ilgili yapılan açıklama;

Bizler, Türkiye’de Sigorta Tahkim kararlarını yakından takip eden BAĞIMSIZ avukatlarız.

Bu platformun Sigorta uyuşmazlıkları veya Sigorta Tahkim Komisyonu ile uzaktan yakından alakası olan herkes tarafından takip edildiğinin bilinci ile mücadelemiz sigorta mağdurlarının reva görülene değil gerçek haklarına ulaşmasından başka bir şey değildir. Sigorta firmalarının tedarik ve satın alma personeli gibi davranmaktan çekinmeyecek derecede arsızlaşmış bir kısım sigorta eksperi bilirkişilerin Sigorta Tahkim Komisyonu yargılamalarında kurdukları saadet zincirlerini, haksızlıkları ısrarla dile getirmemiz sonucunda getirilen random atama sistemi sayesinde hep beraber kırdık.

Geçtiğimiz yıllar süresince, zarar gören hak sahiplerinin sorumlu sigorta firmalarından talep edebilecekleri tazminatları tek taraflı bir idari tasarruf niteliğindeki genel şartlar düzenlemesi ile sistematik olarak azaltan, her yeni genel şartlar tebliği ile bir öncekine rahmet okutacak derecede SİGORTA FİRMALARI LEHİNE yasal düzenlemeler yapan Hazine Müsteşarlığı memurlarının TAHKİM YARGILAMASINDA TARAFSIZ OLAMAYACAĞINI bu platformdaki tartışmalarda sayısız defa belirttik.

Emek ve mesailerinin tamamını alması gereken Hazine Müsteşarlığındaki memurluk görevini ne ara ifa ettiğini anlayamadığımız Hazine Hakemlerinin 1 yılda, bir Hukuk Mahkemesi Hâkiminden bile daha fazla uyuşmazlık dosyası hakkında karar verdiğine şahit olduk.

Hukukun ve özellikle Sigorta Hukukunun en temel ilkelerinden bihaber ve tahkim yargılamasının tabi olduğu Hukuk Usulü Kanununu bile bilmeyen çoğunluğu Hazine kökenli olan bazı Hakemlerin adaleti katleden kararlarını burada hep beraber eleştirdik.

Ancak, gerekçeli eleştirilerimize rağmen bu Hakemlerin, usul hukukuna ve yerleşik Yargıtay içtihatlarına aykırı kararlarına ısrarla devam ettiğini halen gözlemlemekteyiz. Bu nedenle, bundan sonra verilecek hukuksuz Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem kararlara karşı topyekûn olarak aşağıda belirtmiş olduğumuz kararları aldığımızı duyururuz;

1-) Hukuka aykırı olarak verilen tüm kararlar için ilgili hakeme karşı topluca Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyet dilekçeleri verilecek ve konunun takipçisi olunarak diğer avukat meslektaşlarımızın da ellerindeki hukuka aykırı hakem kararları ile ceza davalarına müdahil olmaları sağlanacaktır.

2-) Hukuka aykırı olarak verilen tüm kararlara karşı ilgili hakemin şahsına Yargıtay nezdinde topluca dava açılacak, söz konusunu hakemin diğer avukatlardaki hukuka aykırı kararları ile Yargıtay dosyasının takipçisi olunacaktır.

3-) Avukatın hak ettiği vekâlet ücreti hakkında Avukatlık Kanunu’na aykırı şeklinde karar veren hakemlerin şu an bağlı bulunduğu veya ileride bağlı olacağı baro ile irtibata geçilerek baro levhalarından silinmeleri ve başvurularının kabul edilmemesi için talepte bulunulacaktır.

4-) Sigorta Tahkim Komisyonunda bilirkişilik görevini ifa eden ancak Sigorta şirketinin çalışanı gibi davranıp bu şekilde hukuka ve bilirkişi tarafsızlığına aykırı rapor düzenleyen bilirkişiler hakkında topluca Cumhuriyet Savcılıklarına şikâyet dilekçeleri verilecek ve konunun takipçisi olunarak diğer avukat meslektaşlarımızın da ellerindeki hukuka aykırı raporlar ile ceza davalarına müdahil olmaları sağlanacaktır.

5-) Bilirkişilerin vermiş olduğu raporlara dayanarak verilen kararlardan doğan hak kayıpları için ilgili bilirkişi aleyhine topluca tazminat davaları açılacak, söz konusunu bilirkişinin diğer avukatlardaki hukuka aykırı raporları ile tazminat dava dosyasının takipçisi olunacaktır.

6-) Hukuka aykırı Hakem kararlarının aksini söyleyen Yargıtay içtihatlarının Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından tüm hakemlere bildirilmiş olmasına rağmen, verilen kararların içtihatlara uygunluğunu denetleme mekanizmasını faaliyete geçirmeyen Komisyon yetkilileri hakkında idare nezdinde soruşturma yapılması için girişimlerde bulunulacaktır.

Saygı ile bildiririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ